Google Duo Grup Kurma

Katılım
3 Eyl 2021
Mesajlar
209
Aldığı beğeni
1
Puanları
18
Konum
Kütahya
Ticaret: 0 / 0 / 0
‘Grup oluştur’ seçeneğinden karşınıza çıkan listede kişileri seçip bir grup oluşturabilirsiniz. Listeden bakmak yerine kişinin ismini veya numarasını yazarak da arama yapıp grubunuzu kurabilirsiniz. Kişileri seçtikten sonra ‘bitti’ kutucuğuna dokunduğunuzda grubunuz açılacaktır.

‘Başlat’a dokunduğunuzda ise grup üyelerine bildirim gidecek görüşmeye katılacaklardır. Ayrıca, sağ üstte gördüğünüz ‘arkadaş’ simgesine dokunarak grubunuza yeni kişileri ekleyebilirsiniz. Sağ altta yer alan ‘mesaj gönder’ seçeneğine gelerek grubunuza sesli mesaj, fotoğraf, video gönderebilirsiniz.

Sesli mesaj dışında diğer mesajlarınıza sağ üstte gördüğünüz simgeler aracılığıyla metin veya çizim ekleyebilirsiniz.

‘Üç nokta’ simgesine dokunduğunuzda ise grubu yeniden adlandır, üye ekle, grup bağlantısını sıfırla, duo geçmişini sil seçeneklerini göreceksiniz. Grup bağlantısını sıfırladığınızda grubunuza katılım için yeni bir bağlantı oluşturuluyor ve eski grup bağlantısı devre dışı bırakılıyor. Duo geçmişini sil dediğinizde ise arama ve mesaj geçmişiniz kalıcı olarak siliniyor.

İlk görüşmenizi yaptığınızda ise Duo, görüşme kalitesini iyi veya kötü olarak değerlendirmenizi isteyecektir. Grup sohbetleri dışında arkadaşlarınıza Duo aracılığıyla mesaj göndermek isterseniz de uygulamaya giriş yaptığınızda mesaj kaydetmek için sayfayı aşağı indirin yazısını göreceksiniz. Sayfayı aşağı indirdiğinizde buradan yine ses kaydedebilir, fotoğraf, video çekebilir, not yazabilirsiniz. Mesajınıza yine sağ üstte bulunan simgeler aracılığıyla yazı yazabilir veya çizim ekleyebilirsiniz.

Mesajınızı hazırladıktan sonra ‘sonraki’ kutucuğuna dokunarak göndermek istediğiniz kişi veya kişilere mesajınızı ileteceksiniz. Bunun için en fazla 32 kişiye kadar seçim yapabilirsiniz.


Whatsapp ile kıyaslarsak Google Duo’da 32 kişiye kadar görüntülü konuşma yapılabilmesi olumlu bulduğum özelliklerinden biri. Fakat konuşma esnasında görüntünün ağır aktığını fark ediyorsunuz. Aynı zamanda sesin geç ulaşması gibi bir sorun da yaşayabiliyorsunuz. Bu nedenle kişi sayısının fazla olmasını olumlu değerlendirsem de bu problemler verimli bir görüntülü konuşma gerçekleştirmeyi engelliyor diyebilirim. Uzun sürecek bir görüntülü konuşmada keyif vermeyebilir. Aynı zamanda Duo’nun belirli özellikleri de cihaza göre farklılık gösteriyor. Örneğin; gerçekleştirdiğim görüntülü konuşmada efektler bende aktif değilken arkadaşım bu efektleri kullanabildi.
 
Üst