İOS Nedir ?

Aldığı beğeni
1
Ticaret: 0 / 0 / 0
En kısa tanımla bir işletim sistemidir. Peki işletim sistemi nedir? İşletim sistemi elektronik cihazların donanım birimleri ile yazılımları arasında uyumu sağlayan ana yazılım olarak tanımlayabiliriz. Günlük hayatta kullandığımızı bir çok cihazın içerisinde işletim sistemi bulunmaktadır. Bu cihazlar ;

• Bilgisayarlar
  • Cep telefonları
  • Tvler
  • Akıllı saatler
  • Arabalar
  • Akıllı ev aletleri
  • Ve daha bir çok elektronik cihaz
İşte bu cihazların yazılımları ile donanımları arasında uyumu sağlamaktan sorumlu olan sistemlere işletim sistemleri ( Operating System ) denilmektedir. Bu sistemlerden biride İOS dur. İOS Apple firmasının geliştirmiş olduğu cep telefonları için kullandığı işlerim sistemidir. Normalde Apple firması bilgisayarlarından MACOS işletim sistemini kullanmaktadır. Firma bu sistemin cep telefonları ve mobil cihazlar da kullanmak için geliştirdiği türevi ise İOS ismini verdiği işletim sistemidir.

İOS-Nedir-Ne-İşe-Yarar

İOS işletim sistemi İphone telefonlarının ana gövdesini oluşturmaktadır. 2007 yılında geliştirilen sistem İpad ve ipod cihazlarında da kullanılmaktadır. Bu işletim sisteminin en büyük avantajları hızlı olması ve güvenlik seviyesinin üst düzeylerde olmasıdır. Tabi dezavantajları da yok değil pahalı oluşu ve uygulama mağazasında ki yazımların daha az olmasını dezavantajı olarak sayabiliriz.

Yinede çok büyük bir beğeni ve fan kitlesine ulaşmış olan İphone telefonları fiyatları ne kadar pahalı da olsa en çok tercih edilenler arasında olacak gibi duruyor. Uygulama pazarı kısmında Android işletim sistemi ile yarışta olan firma dünya genelinde bu piyasanın yüzde 20 lik bir dilimine sahip durumda. Fakat yeni rakip ile piaysa değişecek gibi duruyor. uygulanan ambargolar sonrası uygulama pazarına giriş yapan yeni rakipleri Huawei ileride nasıl bir performans gösterecek göreceğiz.