LinkedIn’den geri adım: O özelliğini kaldırıyor!

Katılım
2 Eyl 2021
Mesajlar
392
Aldığı beğeni
4
Puanları
18
Konum
Bursa
LinkedIn Kıdemli Ürün Müdürü tarafından yapılan açıklamada, Hikayeler özelliğinin istenen hedefe ulaşamadığı belirtildi.

linkedin hikayeler


Sosyal medya platformlarının ‘Hikayeler’ (Stories) adı altında sunduğu 24 saat süreli videolar geçtiğimiz Ekim ayında LinkedIn uygulamasına geldi. Şirketin amacı, yaptığı işle alakalı bir bilgiyi sürekli profilinde tutmak istemeyen ama paylaşmaktan da kaçınmayan kullanıcıların işini kolaylaştırmaktı. Hikayelerin, profesyonel ağına geçici videolar eklemek isteyenlere hitap etmesi amaçlanıyordu.

LinkedIn Hikayeleri kullanıma açıldığından beri, Instagram veya Snapchat ile rağbet göremedi. Diğer platformlarda olduğu kadar benimsenmedi. Bunun farkında olan şirket, özelliği kaldırma kararı aldığını duyururken bir de tarih verdi.

LinkedIn Hikayeler, Eylül sonunda kaldırılacak​

LinkedIn Kıdemli Ürün Müdürü Liz Li, Hikayeler özelliğini kaldırma kararına gerekçe olarak LinkedIn kullanıcılarının alışkanlıklarını gösterdi. Video yayınlayan bir kişi, belli bir süre sonra kaybolmasını istemiyor. Paylaşımının sürekli profilinde sabit durmasını daha cazip buluyor. Eklediği video da 24 saat içinde silineceğinden, doğal olarak hikayeyi kullanmak istemiyor ve normal gönderiye yöneliyor.

Bir başka sebep de platformdaki araçların yetersizliği. Liz Li’ye göre, videoları çıkartmalar vb. ek işlevlerle destekleyerek ilgi çekici hale getirmek mümkün. Ancak kullanıcılar bunları yeterli bulmuyorlar ve daha yaratıcı videolar üretmek istiyorlar.

linkedin hikayeler

Liz Li, konuyla alakalı açıklama yaparak yeni kararlar aldıklarını belirtti. Kullanıcılara hızlı videolar paylaşma imkanı tanımak amacıyla geliştirdikleri Hikayeler deneyimini Eylül ayının sonuna kadar kaldıracaklarını söyledi. Bunun yerini, daha sohbet odaklı olacak şekilde tasarlanan yeni video paylaşma özelliğinin alacağı bilgisini paylaştı. Ancak bununla ilgili başka bir detay vermedi. Dolayısıyla nasıl bir sistemle karşılaşacağımız tam anlamıyla belli değil.

Twitter da Fleets özelliğini kaldırmıştı​

Hikayeler formatını bütün sosyal medya platformları denedi, denemeye devam edenler hala var. Ancak maalesef hepsinin başarı yakalayabildiğini söylemek mümkün değil. Bunun en büyük örneklerinden birini Twitter ile yaşadık. Fleets adı altında kendi hikayelerini sunmaya başlayan şirket, kullanıcıların kısa biçimli videolar paylaşarak etkileşimlerini artırmalarını hedefliyordu.


Twitter, Fleets’i kullanıma sunduktan kısa bir süre sonra, tarihler 3 Ağustos 2021’i gösterdiğinde kaldırdı. Gerekçe olarak ise beklenildiği gibi Fleets ile Twitter’a katılanların sayısında bir artış olmadığını söyledi. Hikayeler formatında elle tutulur başarı yakalayan en büyük platformun Instagram olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bilindiği kadarıyla günlük 500 milyondan fazla Instagram kullanıcısı hikayeleri kullanıyor, paylaşım yapıyor.

Şu anda TikTok da kendi hikayeler formatını geliştiriyor.

kaynak shiftdelete.net
 
Üst