Rekor kıran HarmonyOS, ödüle doymadı!

Aldığı beğeni
4
Almanlardan ABD'yi kızdıracak hamle: Huawei'nin mobil işletim sistemi HarmonyOS, uluslararası tasarım ödülüne lâyık görüldü.

huawei harmonyos

Android ve iOS‘a rakip olarak görülen HarmonyOS 2.0 piyasaya sürüldükten sonra dünya genelindeki Huawei ve Honor kullanıcıları işletim sistemine adeta akın etti. Bu gelişme şirketin yüzünü fazlasıyla güldürürken, HarmonyOS 2.0’ın kısa sürede elde ettiği kullanıcı sayısı dudak uçuklattı. Gelen bilgilere göre işletim sistemi iki günde 20 milyon kullanıcı kazanırken, toplamda 90 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış durumda.

HarmonyOS’in bu başarısı yalnızca kullanıcılar tarafından ödüllendirilmiyor. Alanında dünyanın “en”leri konumunda bulunan organizasyonlarca da kanıtlanıyor. İşletim sistemine iki adet tasarım ödülü verildi.

HarmonyOS, Red Dot Tasarım Ödülü aldı

“Tasarım dünyasının Oscar’ı” olarak bilinen Alman Red Dot Tasarım Ödülleri, Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemine ev sahipliği yaptı. Toplamda iki adet uluslararası tasarım ödülüna lâyık görüldü. HarmonyOS’in kullanıcı arayüzünün yanı sıra cihazlar arası entegrasyon ve etkileşim yeteneklerinin, jüri üyelerinin ilgisini çektiği belirtildi.

harmonyos red dot

Alman Red Dot Tasarım Ödülü, dört büyük uluslararası tasarım ödülünden biri olarak biliniyor. Bunu yalnızca yaratıcılık ve tasarım konusunda dünyaca kabul görmüş teknolojiler alabiliyor. Bu anlamda ABD’nin her türlü yaptırımına rağmen Huawei’nin HarmonyOS sayesinde elde ettiği başarının artık küresel çapta kanıtlandığını söylemek mümkün. Şu anda 90’dan fazla akıllı telefon modeli işletim sistemini kullanıyor. Bunlardan 56 tanesi Huawei ve Honor’un eski serilerine ait.

HarmonyOS’un kullanıcı sayısı 70 milyonu geçti

Huawei’nin ABD ile yaşadığı sıkıntılardan kurtuluş yolu olarak gördüğü HarmonyOS için belirlenen hedef: yıl sonuna kadar 200 milyon kullanıcı. İşletim sistemine olan talebi göz önünde bulundurduğumuzda Huawei’nin hedefine yakın zamanda ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Açıklanan verilere göre HarmonyOS, piyasaya sürülmesinin ardından ilk haftada 10 milyon, 15 gün içerisinde 15 milyon, bir ayda 30 milyon ve iki aydan kısa bir sürede 70 milyon kullanıcıya kadar ulaştı.

Güncel kullanıcı sayısı ise 90 milyon. HarmonyOS’e güncellenen akıllı telefonlardan bazıları resmi sürümü alırken, bir kısmı ise genel ve dahili test aşamasında sunuluyor.