Twitter, eski tweet’ler için yeni bir gizlilik seçeneği sunuyor

Katılım
4 Eyl 2021
Mesajlar
184
Aldığı beğeni
2
Puanları
18
Konum
Malatya
Twitter, eski tweet'ler için arşiv özelliği getiriyor


Popüler sosyal medya platformu Twitter, eski tweet’ler için kullanıcıları sevindirecek bir adım atıyor. Platformdaki, çoğunlukla yazı şeklindeki paylaşımları silmek, kaldırmak sayıları arttıkça bir hayli zorlaşıyor. Üstelik Twitter’ı Facebook paylaşımlarından ayıran bir özelliği daha var. Facebook’ta kullanıcılar, gönderilerini istediği kişilere açma konusunda daha fazla seçeneğe sahip. Yani, bir gönderiyi “sadece ben/arkadaşlarım/herkes” ya da daha özel bir gruba açık yapabiliyor. Ama Twitter’da ise gönderiler ya herkese açık ya da sadece takipçilere açık oluyor.


Twitter, eski tweet’leri gizleme seçeneği getirecek

Bloomberg‘in haberine göre sosyal medya şirketi, kullanıcılara takipçi listeleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yeni bir özellik sunacak. Platform, gönderilerini ve beğenilerini kimlerin görebileceğini sağlayan gizlilikle ilgili yeni özellikler planlıyor.

twitter, eski tweet'ler için yeni gizlilik özellikleri sunacak


(Foto: TechCrunch)
Hesap sahibi tarafından belirlenen belirli bir süre sonra diğer kullanıcıların görememesi için Twitter, eski tweet’leri arşivleme seçeneği getiriyor. Bu süre 30, 60, 90 gün veya bir yıl gibi olabilir.

Yeni özelliklerin amacı insanların Twitter’da daha rahat etkileşimde bulunmasına yönelik. Twitter yöneticileri buna “sosyal mahremiyet” diyor ve kullanıcıların sosyal ağdaki kimliklerini daha iyi yönetmesini istiyorlar. Ayrıca şirket bir araştırma yaptı ve birçok kullanıcının, hesaplarının özel mi yoksa herkese açık mı olduğu gibi gizlilik temellerini anlamadığını buldular. Bu da insanların sosyal ağda daha az etkileşim kurmalarına neden oluyor.

İşte Twitter, bu duruma yönelik bu aydan itibaren kullanıcılardan hesaplarının herkese açık mı yoksa özel mi olduğunu gözden geçirmelerini istemeye başlayacak. Ayrıca gizlilik ekibi, takipçileri kaldırma, beğenilen tweet’leri gizleme ve kendini herkese açık bir sohbetten çıkarma gibi diğer potansiyel değişiklikler üzerinde de çalışıyor.
 
Üst