Western Digital, yeni nesil OptiNAND teknolojisini tanıttı

Katılım
2 Eyl 2021
Mesajlar
392
Aldığı beğeni
3
Puanları
18
Konum
Bursa
Western Digital, HDD ve flash teknolojilerini bir araya getiren ve güçlendiren yeni nesil OptiNAND teknolojisini tanıttı.

WESTERN DIGITAL


Dünyanın en büyük disk üreticilerinden biri olan Western Digital, bugün düzenlenen HDD ReImagine etkinliğinde flash teknolojisi ile güçlendirilmiş yeni sürücü mimarisini tanıttı. Şirketin HDD ve flash alanlarında yaptığı çalışmaların sonucu niteliğindeki OptiNAND teknolojisine sahip yeni depolama mimarisi, HDD’leri iNAN yerleşik flash sürücüleriyle entegre ve optimize ediyor.

Bu teknoloji, müşterilere büyük miktarda veriyi en iyi şekilde depolamak için gereken kapasite, performans ve güvenilirliği sağlayarak veri oluşturmada hızla artan büyümeyi karşılayacak bir çözüm sunuyor.

OptiNAND teknolojisi nedir?​

Üç aşamalı aktüatör (TSA) ve HelioSeal teknolojisi dahil olmak üzere sektörde ilk olan teknolojilerden yararlanan yeni sürücü mimarisine sahip ilk ürünler, plaka başına emsali olmayan 2,2 TB alan sunacak ve başarışı kanıtlanmış ePMR teknolojisinde kapasite kazanımlarını artıracak. Sektörde yeni bir dönüm noktası oluşturan Western Digital, belirli müşterilerine OptiNAND teknolojisine sahip yeni dokuz diskli, 20 TB ePMR flash ile geliştirilmiş sürücü örneklerini gönderdi.

WESTERN DIGITAL

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, “Western Digital’in, aynı HGST’nin (bugün Western Digital’in bir parçası) 2013 yılında ilk kez hava geçirmez şekilde kapatılan helyum HDD’leri gönderdiği zamankine benzer hard disk mimarisi inovasyonları konusunda güçlü bir geçmişi var” diyen IDC’de hard disk sürücüleri konusunda araştırma direktörü olan Ed Burns, “AI, ML, blockchain, IoT, sensörler ve daha birçok teknolojinin artmasıyla birlikte, günümüzün veri büyümesini, özellikle de büyük ölçeklerdekini, depolamak ve korumak için yeni depolama inovasyonlarına ihtiyaç duyulduğundan şüphe yok.” dedi.

New H3C Group, Bilgi İşlem ve Depolama Ürün Grubu Başkan Yardımcısı Billy Chen, “Bu yeni mimari, Western Digital’in güç ve yeteneklerinin doğal bir uzantısı ve pazar depolama alanında evrimsel bir yenilik sunuyor. Eski bir müşteri olarak OptiNAND teknolojisinin heyecan verici olduğunu söyleyebilirim çünkü gelecek yıllarda depolama ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

WESTERN DIGITAL

Kullanıcı verilerini depolamak için flash’ın kullanıldığı hibrit bir sürücüden farklı olarak; yeni mimari, farklı şekilde çalışan ve depolama kapasitesinde birden çok boyutta gelişme sağlayan depolama alanı konusunda neredeyse bir devrim niteliğinde. Western Digital’in OptiNAND teknolojisine sahip flash ile güçlendirilmiş sürücüleri, birinci sınıf HDD’lere dikey olarak entegre edilmiş iNAND ekleyerek, hem HDD hem de iNAND üzerinde önemli donanım yazılımı algoritması ve SoC inovasyonları ile gelişmiş kapasite, performans ve güvenilirlik sunarak müşterilerin artan depolama taleplerini karşılamalarına yardımcı oluyor. Söz konusu teknolojiye dair ilgili özete buradan ulaşabilirsiniz. Öne çıkanlar ise şöyle:

  • Kapasite: Sürücü, iNAND’a yüklenen genişletilmiş meta verilerden yararlanan gelişmiş donanım yazılımı algoritmaları ile daha akıllı bir şekilde çalışıyor. Böylece, inç başına (TPI) daha fazla iz sağlayarak artan bir alan yoğunluğu sağlıyor.
  • Performans: Sürücü gecikmesi, daha az bitişik iz müdahalesi (ATI) yenilemeleri gerektirmeye ve yazma önbelleği etkin moddayken yazma önbelleğini temizleme ihtiyacını azaltmaya odaklanan donanım yazılımını kullanabilmek için önemli ve özel optimizasyonlarla iyileştirildi.
  • Güvenilirlik: Acil güç kesintisi (EPO) senaryosu durumunda yaklaşık 50 kat daha fazla müşteri verisi saklı tutulabilir ve Western Digital’in dikey olarak entegre edilmiş tedarik, geliştirme, tasarım, test konusundaki benzersiz yetenekleri ve flash ile güçlendirilmiş sürücülerinin kalifikasyonu ile müşteriler, sürücünün güvenilirliğinden emin olabilir.

Ne zaman erişilebilir olacak?​

OptiNAND teknolojisine sahip flash ile güçlendirilmiş yeni sürücü mimarisi, şirketin sürücü ve depolama platformları portföyünde mevcut olacak. Aynı zamanda; zeka, güvenilirlik, kapasite ve pazara sunma süresi konularında daha fazla gelişme sunarak gelecekteki tasarımlar ve yenilikler için de bir baz görevi görecek. Şirket, bu yılın sonlarında pazarlara özel, amaca yönelik ürünleri duyurmaya başlayacak.

kaynak shiftdelete.net
 
Üst