ZNC Kurulumu

SheqiL

Hepiniz Haklısınız..
Aldığı beğeni
23
Web sitesi
www.belalim.net
PHP:
wget <a href="http://znc.in/releases/znc-0.206.tar.gz" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">http://znc.in/releases/znc-0.206.tar.gz</a>
sıkıştırılmış dosyayı açıp dizine çıkarıyoruz.
tar -xzvf znc*.*gz
oluşan dizine-klasöre gidiyoruz.

cd znc*
kuruluma başlıyoruz.

./configure
eğer root erişimi varsa yani kendi makinanız vs ise ./configure komutunu

–prefix=$HOME/znc
şeklinde eğer root erişimi yoksa yani Shell üzerinde kullanıcı hesabına sahipseniz bu komutu.ve ssl dizinini-yerini belirterek şu şekilde

–with-openssl=/path/to/openssl
belirterek .eğer ekstra kurulum dosyalarını veya tcl modülünü de kuruluma katmak istiyorsanız.

./configure
–enable-extra
yada

./configure
–enable-tcl
şeklinde configure kurulum komutunu çalıştırabiliosunuz.daha sonra sırada ki komut

make
sonra
make install
kurulum tamamdı. znc conf dosyasını oluşturmak znc!i başlatıp ayarlarınızı girmek için
.znc
–makeconf

komutunu çalıştırıosunuz bu ilk kurulum için yada .conf!ta her değişiklik yapmak istediğinizde uygulayacağınız komut.yeni kullanıcı eklemek vs gibi..durumlarda ya bu komutu çalıştırıp putty ekranında bu ayarları bu komutlşa yapabilirsiniz yada znc’e bağlandıktan sonra mirc üzerinde /znc komutuyla açılacak znc status menüsünde yeni kullanıcı eklemek modül kurmak host değişmek sunucu değişmek vs gibi daha pek çok ayarı yapmak mümkün.

–makeconf komutu çalıştırıldığında znc kurulumu size ard arda pek çok soru soracak kullanıcı adı iden full name sunucu port girmek istediğiniz kanal/lar kullanmak istediğiniz vhost vs vs gibi belki 15-20 soru soruluo verdiğiniz cevaplara göre znc bir .conf oluşturuo
tüm ayarlar bittiğinde size ayarlar tamamlandı znc başlatılsın mı diyor tamam dediğinizde znc başlıo .
bouncer!a bağlanmak için.

mircinizi açıosunuz znc ayarlarında girdiğiniz nick-ident .fullname vs mirc üzrinde aynen ayarlı olsun mircte /server -m znc-IP/host ort kullanıcı:şifre
komutuyla Shell üzerinde halen çalışmakta olan bouncerınıza bağlanıosunuz.burda IP/host sizin Shell üzerine kuurduğunuzu farz ettiğim znc için ayarladığınız shellinizin IP adresi yada Shell’deki znc kurulumunda ayarladığınız vhost örnek Shell üzerinde putty’de vhost komutyla genelde Shell’in ip adresleri ve karşılı vhost listesini verir.eğer yok ise ve tek IP ise shellin hostunu biliyorsanız IP adresini girmelisiniz ZNC .conf ayarlarını yaparken ve bağlanırkende bunu yazmalısınız mirc üzerindeki komuta.
port bouncer için belirlediğiniz port bnc kullanıcı adınız ve bnc ayarlarında belirlediğiniz şifrenizi girmelisiniz.

Örnek;
bnc kullanıcı adım: testnick
bnc IP/vhost : test.sunucum.net yada IP olarak girilebilri. 12.12.12.12
znc-bnc portum.22222
bnc pass/şifrem :123456
ps x yaptım Shell üzerinde baktım znc işliyor çalışır halde mirci açtım.
/server -m test.sunucum.net:22222 testnick:123456
burdaki test.sunucum.net yerine o shellin/vhostun IP adresi biliniyorsa kullanılabilir.herşeyi tam yapmışsanız bouncera bağlandınız demektir.
/znc komutuyla bağlandıktan sonra ayrı bir bnc status penceresi açılacak ve znc size kullanabileceğiniz komut listesi verecek.30-40 komut var orda kullanabileceğiniz.modül kurabilir kullanıcı ekleyebilir proxy ekleyebilir sunucu değişebilir. ve daha pek çok işi komutla mirc üstünden yapabilirsiniz